Parallella

Od osmibitu k paralelnímu počítači.

Psal jsem minule o CP/M počítači P112, který bylo možné objednat si na Kickstarteru (a i po skončení Kackstarterovské akce je tu možnost si nějaký doobjednat).
Díval jsem se pozorněji, co je to ten Kickstarter, a jaké projekty nabízí. Protože valná většina je umění a pseudoumění (od divadelních představení, filmů, festivalů, sponzoringu hudebníků až po performance, nafukovací gumové bubliny a happeningy), zaměřil jsem se na kategorii technologií a našel Parallellu.

Kdo četl článek Od osmibitu k transputeru a zase zpátky, ví, jak mne fascinuje osmibitový paralelní počítač založený na deskách z Apple IIe AppleCrate II, že jsem dumal o využití desek pro Sinclair QL pro tvorbu podobného projektu (o to jednodušší, že QL má promakanou podporu sítě), koneckonců myšlenka postavit Spectrum se šestnácti procesory Z80 je taky jen a jen moje.
A teď koukám – masivně paralelní počítač pro každého.

Víme o procesorech XMOS, které mohou rozšiřovat novou Amigu One X-1000 svými mnoha jádry.
Známe vývojovou desku XK-XMP-64 s 64 jádry na 16 procesorech.

Parallella od společnosti Adapteva se prezentuje jako “superpočítač pro každého”.
Tak jako kdysi do domácností vtrhly minipočítače a osobní mikropočítače, a lidi se divili, k čemu může být takový krám dobrý (jasně, že k ničemu, ale to jim přeci říkat nebudeme, ne?), chystá se na nás asi invaze superpočítačů.
Ti, kdo u Commodore 64 snili o Crayi 2 nebo XMP, si konečně splní své sny.

V zásadě je Parallella počítač s dvěma ARMovskými jádry doplněný o desky s čipy Epiphany – což je několik RICSových procesorů v jednom pouzdře, které spolu mohou komunikovat. Podle instrukční sady, na kterou jsem se díval jen letmo, odhaduji, že i tady jde o ARM. Legrace je, že na jednom čipu plánují mít takových procesorů třeba 64 nebo 4096, a to při spotřebě jen několika desítek wattů.

Procesory XMOS se tady stávají dětskou hračkou (4 jádra na čipu, malá paměť v řádu stovek kilobajtů).
Deska XK-XMP-64 stojí dvacet tisíc kaček, zatímco Paralella je od 99 dolarů (verze 2+16 jader) nebo 199 dolarů (2+64 jader) – což se tváří jako “opravdový počítač za cenu hračky”.

Když se podíváte na Kickstarter, zjistíte, že financování projektu (a tím i předplatné na vlastní Parallellu) už skončilo.
Na webu, konkrétně ve FAQs na Parallella.org, se ale uvádí, že “Check back at Parallella.org after December 1st. We’ll have an offering
for the people who missed out on the Kickstarter project”.
Jediná vada je v tom, že December 1st už bylo, a na webu zatím novější informace nejsou.

No každopádně když nic jiného, je to aspoň téma k zamyšlení a samozřejmě k diskusi.