Kolik ještě počítačů budeme upgradovat pomocí Raspberry Pi?
Tentokrát to potkalo například Acorn.
Jak víme, po řadě počítačů s procesory 6502 (Acorn System, Acorn Atom, Acorn Proton/BBC, Acorn Electron) nastoupil u firmy Acorn procesor AMR a počítače Archimedes (zpočátku též nesly logo BBC).
Po řadě 300/400, 3000/4000, 500/200/5000, 7000 a RiscPC (600/700) a nikdy nevydané Phoebe přišlo ukončení výroby počítačů Acornem a další výrobci vyprodukovali Kitetic Risc PC, Iyonix PC, pak přišel Risc OS pro nejrůznější Beagleboardy, nerealizovaný Risc OS pro netbook Genesi Efika MX. A dnes je posledním (a asi nejvýkonnějším) Risc OS strojem – Raspberry Pi.
Známe počítačové hybridy, jako je modul TiLinux, který umožňuje “spouštět Linux na TI 99/4A” (i když ve skutečnosti běží na malém Linuxovém počítači, zabudovaném do GROM cartridge s terminálovým programem) (původní stránka http://harmlesslion.com/gtwo/v/Projects/tilinux/ bohužel už neexistuje) nebo karta AppleIIPi – tedy SuperSerial Card bez ROMky pro Apple ][, sloužící k připojení Raspberry Pi, na kterém pak běží Linux nebo emulátor Apple II GS (“softwarový akcelerátor Apple ][“) a přes malý prográmek čte původní klávesnici, myš a disky mateřského Apple ][.
Podobný modul zřejmě vznikl i pro Acorny – sice se honosí tím, že se zasouvá do Podule slotu (tedy by byl jen pro stroje vybavené klasickým Podule slotem, a ne pro A3010/3020/4000 vybavené mini-podule slotem), ale ke komunikaci s mateřským Risc OS strojem mu stačí jen napájení a připojení ethernetem (takže bude fungovat například u A3020 vybaveného ethernet kartou).
Jmenuje se PiPod.
PiPod umožňuje spouštět na zabudovaném Raspberry Pi Risc OS (na Raspberry běhá Risc OS 5) nebo Linux a nechat jej nějak (VNC?) běžet v okně pod “starým” Risc OS na mateřském Risc OS stroji.
Problémem AppleIIPi karty je, že se nedá nide normálně koupit (dávno vydaná série desek byla beznadějně brzy rozebrána). Přitom jde o open source projekt.
Podobným problémem PiPodu je, že na jeho webu není žádný odkaz na nějaký obchod nebo podklady pro výrobu a potřebný software.
Říkal jsem si, že bych podobným způsobem připojil přes sériák k libovolnému osmibitovému počítači nějaké Olinuxino nebo Banana Pi a ROMku s terminálovým programem, abych dosáhl “Linuxu na (libovolném) osmibitu”, ale debug sériák (přes který by se Linuxový počítač ovládal) má u Olinuxina komunikační rychlost asi 115200 bd, což málokterý osmibit udýchá.
(Zvládne to snad jen SIF na ZX Spectru.)
Tož uvidíme, co přijde příště.
U ZX Spectrum Next se s Raspberry Pi jakožto akcelerátorem už taky počítá.
A kdo si nechce kupovat FireBee za 560 Euro, snad vystačí s Aranymem na Raspberry popjmenovaným BeePi…
Raspberry PI využívám u Amigy, díky USB seriáku je z toho skvělý PPP server, můžu tak z A4000 na Gopher, IRC atd. úžasnou rychlostí 19200b.