1984

Uvidíte, že rok 1984 nebude jako v románu “1984”.

Aspoň tak to říkala reklama upozorňující na příchod Macintoshe od Apple.

Macintosh předvedl veřejnosti tehdy osmadvacetiletý Steve Jobs 24.1.1984 na výroční schůzi akcionářů v Cupertinu, ve Flint Center.
Nebyla to prostá technická prezentace, ale marketing ve stylu kouzelnických představení, jen místo tahání králíků z kloubouku předvedl vytahování Macintoshe z tašky.
Více než hodinové video ze schůze najdete na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=YShLWK9n2Sk

Dříve než Macintosh, již 12.1.1984, byl v tanečním sále hotelu Intercontinental na Hamilton Place v Londýně představen počítač z ostrova – Sinclair QL.

Video z tohoto počinu nebylo natočeno (to, co se dá najít na YouTube, jsou ve skutečnosti záběry z filmu Micro Men).

Předvádečka nicméně musela být trochu matoucí, protože byly předváděny stroje jak s tehdy stále ještě vyvíjeným systémem QDOS, na kterých byl kromě Super Basicu spouštěn i kancelářský balík od Psionu (ve své první verzi ještě trochu pomalý), tak i už hotový “okýnkový” multitaskingový systém 68k/OS od firmy GST. V něm běžel program The GST Christmas Tree, který po zadání parametrů vykreslil místnost s výnočním stromečekm, kde na zdi visí obraz s místností s vánočním stromečkem, kde na zdi… (víte co.)
The_GST_Christmas_Tree_Demo_501

The_GST_Christmas_Tree_Demo_551

Video z uvedení Sinclairu QL na trh ale přeci jen nějaké existuje.
Je ovšem z uvedení na severoamerický trh (tedy USA, Kanada).
Kupodivu, ač zcela minoritní platforma na severoamerickém trhu, někteří dosud aktivní uživatelé QL jsou právě odtud a v Kanadě se koná North American QL Show.

V květnu 1984 (přesné datum není známo) byl Sinclair QL představen v New England Life Hall v Bostonu na schůzi Boston Computer Society.
Tedy na místě, kde 30.1.1984, ani ne týden po uvedení v Cupertinu, proběhla Jobsova předváděčka Macintoshe pro východní pobřeží – i z této Jobsovy předváděčky existuje video:
https://www.youtube.com/watch?v=S7AL7tkQ7d0

Sinclair QL uváděl Nigel Searle, brilantní matematik, který měl na svědomí programování kalkulačky Sinclair Scientific.

Jako vedoucí marketingu ale asi neslavil takové úspěchy, a popravdě, ani jeho výkon na prezentaci počítače není zdaleka tak strhující, jako třeba Jobsův, i když předvádí vlastně technicky mnohem zajímavější věci.
Jeho projev byl zaznamenán na médium U-matic, což byl jeden z analogových videoformátů od Sony, tehdy již zavedený ve studiích. Díky tomu se na něj můžeme po mnoha letech podívat i my.

Shlédnout skoro dvě hodiny videa je výkon, na který si musíte vyhradit dvě hodiny života.
Podobně jsem se cítil, když jsme se rozhodl projít všech 79 epizod seriálu “Five games – five minutes” o hrách pro Acorn Electron, kde sice popis jedné hry trvá jen jednu minutu, ale na shlédnutí všech epizod potřebujete … (spočítejte si to sami).

A teď už se podívejte, co vlastně v květnu 1984 mohl Sinclair QL jako nově narozený počítač předvést.
https://www.youtube.com/watch?v=Xss0bsf9N7c