KansasFest 2023

Chystá se sražení uživatelů Apple ][.

Ano, již byla zahájena registrace na letní setkání na hranicích Missouri a Kansasu.


(zdroj)

KansasFest je největší setkání stran osmibitových počítačů Apple ][ (a šestnáctibitových Apple II GS) na světě s nejdelší tradicí.

Koná se na víceméně ustáleném místě, tradice sahá až do roku 1989, kdy to ještě osmibity žilo a setkání se jmenovalo A2-Central Developer Conference.

Nový název je tak trochu půjčený od akce AppleFest z roku 1981, kterou pořádali v Bostonu, a ujal se už roku 1991.

Do roku 1995 byla akce pořádána firmou, která se ale s ukončením prodeje osmibitů roku 1993 dostala do problémů a od té doby je KansasFest pořádán v podstatě online komunitou.

Akce trochu připomíná nám známé akce jako Forever, JHCon, Atariáda, Platariáda a podobně.

Američani jsou totiž zvyklí pobývat v hotelích, zatímco na našich akcích se často přespává rovnou na místě konání.

A KansasFest, který se koná na vysokoškolských kolejích, má právě takovou atmosféru, že se lidé setkávají i na chodbách, ba i pokojích, pájí spolu, kódují spolu, rozpráví spolu až do pozdního večera nebo brzkého rána, konají soutěže a je to jiné, než se setkat v jedné hale a pak každý na svůj hotel.

Nejnižší účast, 28 lidí, byla roku 2006.

Kapacita Rockhurst University, kde se momentálně akce koná, umožňuje účast asi 250 lidí.

Dva roky byla účast ovlivněna COVIDem, loni bylo na místě jen 43 lidí, ale 255 bylo účastno online.

Letos je KansasFest rozdělen na dvě části – pořadatelé měli dojem, že věnovat se současně lidem na místě a současně online dobře nejde, například skupinové společné pájení nové periferie je zábava na místě, ale sledování takové činnosti online moc nezaujme.

Proto se akce na místě bude konat 18.-23-7.2023, o dalším weekendu 29.-30.7. proběhne online setkání s titulem A24EVR, kde se budou promítat přednášky, i ty, které proběhly na místě, a vůbec se budou provozovat věci určené spíš pro internetový multimediální prostor.

Letos ještě zbývá 40 míst na jednolůžkových a 47 míst na dvoulůžkových pokojích, lze si zaplatit i jen účast bez ubytování a ubytovat se tradičně někde v penzionu nebo hotelu, takových vstupenek zbývá ještě 39 (pro případný doprovod, jen ubytování na univerzitě bez účasti na akci, je 20 míst).

A místa budou dál rychle mizet.

Letošní KansasFest ale bude jiný.

Bude jiný tím, že jsem se registroval, chci tam jet, chci tam natáčet, fotit a podat podrobnou zprávu.

Ba jsem si i říkal, že by bylo hezké jim tam s sebou něco přivézt, třeba portovat některé Busyho intro z Commodore 64, protože kvalitních dem s AY hudbou je na Apple ][ stále málo.

Busy & Noro se sice s kódem i hudebními daty vejdou do jednoho kýblobajtu, ale určité faktory nakonec asi zamýšlené překvapení překazí.

Vedle mé neschopnosti udělat si na to dost času pak i převod na nám přeci jen ne zcela známou platformu, určitá stěsnanost Busyho kódu (nechci říkat kryptičnost, protože je to hezky komentované a díky tomu čitelné a pochopitelné) a otázky spojené hlavně s převodem hudby na mnou zatím neprozkoumaný hudební hardware (AY připojená přes paralelní bránu VIA, která se zároveň stará o přerušení).

Určitě tam nebudu evropan sám, hosty bývají i Brutal Deluxe, možná přijede i někdo další, kupodivu aktivní scéna přetrvává i v Evropě, jak ukazuje i Golombeckův 8-Bit Shack.

Nádavkem bych chtěl získat dosud vyšlá čísla Juiced.GS, který se dávno nevěnuje výhradně jen šestnáctibitu Apple II GS, ale je už roky hlásnou troubou celé Apple ][ komunity obecně, ale ani se snad neptejte, na kolik tohle “zpětné předplatné” přijde.

Samozřejmě našetřeno nemám, takže jdu pumpnout všechny kontokorenty a kreditky, ale jak říkají v Sedmi statečných, “jako ten co skočil nahej mezi kaktusy. Prý mu to v ten okamžik přišlo jako dobrý nápad”, je to taková blbost, že to zkusím absolvovat.

Plánuju to už dlouho, prakticky od doby, kdy jsem k Apple ][ a komunitě kolem něj trochu přičuchl, ještě dlouho před COVIDem.

Ale tehdy jsem jen smutně sledoval ceny letenek a jiných poplatků, pak do toho tedy vstoupil ten COVID.

Teď se ale zdá, že ceny letenek jsou tak poloviční, většina rouškových a certifikátových opatření již zrušena, lépe toho využít, než zase nějaká další infekce, válka a chudoba příjde.

Pokud budu chtít zažít KansasFest za deset let, budu mít jistě spoustu příležitostí jet za deset let.

Ale pokud chci zažít KansasFest teď, tak mám příležitost teď a jinak ne, radno toho využít.