MSX: SofaRun

Některý software je prostě zásadní, smrťák, killer application.

Svého času to byl VisiCalc na Apple ][ (to byl taky svého času důvod, proč IBM zvažovala použít Atari 800 jako své „IBM PC“, protože zatímco pro Atari VisiCalc existoval, IBM sama vhodný počítač nevyráběla).

Jenže dnes není svého času, dnes je dnes.

A řekněte, jakou dnes pro osmibity očekáváte „killer app“?

Tabulkový editor pro ZX Spectrum neohromí, i kdyby byl lepší než Excel (viz ZX Magazín 1/2004).

Nová hra sice potěší, ale nebude důvodem pro to, aby si konzoloví a PC hráči kupovali Spectrum.

Přesto se i dnes aplikace, bez které to nejde, může vyskytnout.

A vyskytla se u MSX.

SofaRun vyšel už ve verzi 6.0.

Podtitul je „The game loader for the lazy penguins“.

Zkuste se vžít sami do sebe, jak sedíte před MSX.

Jde vám jen o to, nahrát a zahrát si nějakou hru.

Dobrá, hry tu máme jako image ROM (.ROM), jako image diskety (.DSK), image kazety (.CAS), též v souborové formě (spustitelné .LDR, .BAT nebo .COM), též zazipované archivy (.ZIP), máme tu i hudby (.VGM) nebo obrázky (.MIG).

Pokud chcete spustit Basicový loader (.LDR) nebo program (.BAS), musíte být v Basicu, pokud chcete spustit .BAT nebo .COM, musíte být v MSX-DOSu.

Obraz diskety musíte nejprve pomocí příslušné utility namountovat a pak teprve z ní zkusit bootovat nebo se podívat, co na ní je.

Podobně s ROM obrazem, musíte to nahrát do něčeho, co vám bude imitovat cartridge a počítač rebootovat, aby se cartridge spustila.

I na práci s archivy, obrázky a hudbami máme utility.

Poté, co si řeknete, že je to dost složité a že na to kašlete (a hru, kterou jste chtěli vyzkoušet, nebo hudbu, kterou jste si chtěli přehrát, si prostě necháte ujít), zkuste se sami do sebe vžít ještě jednou a po zapnutí počítače nahrát SofaRun – v MSX-DOSu obvykle zadáním sr.

Co vlastně SofaRun je?

Inu, můžete procházet svá disková zařízení v něčem, co vypadá jako souborový manažer, který zobrazuje spustitelné soubory (umí i kopírovat a mazat – trochu divně to najdete v Quit menu).

Chodí jak v režimu 40 znaků na řádek (tak zobrazuje MSX 1), tak 80 (od MSX2 výš, na obrazovku se toho vejde víc).

A je mu jedno, zda je to .ROM, .DSK, .COM a podobně.

Když je hra na více disket?

I to SofaRun řeší.

Obraz diskety umí nejen namountovat a použít jako virtuální disketu, ale i uložit na reálnou disketu.

Můžete s ním dokonce prohlížet obsah ZIP archivů, v tom případě zobrazuje i dlouhé názvy tak, jak jste soubory někde na PC pod Windows zabalili.

SofaRun rozlišuje Basicové soubory na běžné .BAS a na Basicové loadery, .LDR, byť oboje jsou stejné programy v Basicu.

Za spouštěcí programy ke hrám považuje ty s příponou .LDR a ty také nabízí ke spuštění.

Není to úplně výmysl autora SofaRun, je to zvyk z mnohem dřívejších dob a .LDR soubory najdete i na spoustě starších disket, kde bez znalosti toho, že jdou nahrát normálně z Basicu, budete marně dumat, jak hru z diskety spustit.

Obsahuje i FTP klienta.

S .CAS obrazy kazet jsou možnosti širší, SofaRun je umí nahrát (pomocí LOADCAS.COM) nebo vypískat .CAS soubor (pomocí CAS2TAPE.COM) na kazetu, a z té pak nahrávat (nebo vypískávat přímo do jiného MSX, a to s volbou rychlosti 1200, 1800, 2400 nebo 3600 bd).

Od stejného autora je ale i utilita pro Windows, SofaCas, která .CAS image vypíská na zvukovou kartu nebo převede na .WAV.

Zobrazit obrázek nebo přehrát hudbu?

Nemusíte hledat MIGVIEW.COM ani VGMPLAY.COM a dumat nad jejich parametry, prostě jen zvolte datový soubor, klikněte, a SofaRun se o zbytek postará, obrázek se ocitne na obrazovce a hudba ve vašich ouškách (a umí to i souběžně!).

Vypadá to celé složitě?

Tak prostě zapněte MSX, spusťte SofaRun, vyberte si hru v libovoném formátu, zvolte spuštění a hrajte.

To už zní dost jednoduše na to, aby SofaRun byl právě tou aplikací, kterou by na svém MSX měl mít úplně každý, kdo má u počítače nějaké to velkokapacitní zařízení.