SD Smart Drive pro Apple IIe, IIc a II GS

Podívejme se na další korejskou periferii k počítači od jablečné firmy.

Tak, pořídil jsem korejský SD Smart Drive, ale nenechal jsem jej v původní podobě.
Stav, kdy se zařízení skládá ze dvou dlouhých kšand, kterými k počítači připojíte krabičku s dírou na SD kartu a na další kšandě visí ovládání s displejem, se mi nelíbil.
Zabudoval jsem tedy všechno (ne moc hezky) do krabičky a jal se tu věc vyzkoušet s Apple II GS.

Apple II GS je totiž zvláštní Apple.
K jeho Smart Portu jde připojit nejen externí disketovka, ale i harddisk. A SD Smart Drive umí emulovat dvě disketovky a až devět harddisků najednou!
Ovládání s displejem, nebo dokonce terminálem přes USB, kdy můžete prohazovat obrazy disket bez přerušování běhu počítače (to je bohužel potřeba při práci s jinak výtečnou CFFA-3000), to se k II GS zrovna hodí.

A já nechtěl zbytečně obsazovat slot uvnitř počítače, když už je na tahle kouzla určen externí konektor.
To se pak musí počítač přenastavit, aby místo zabudovaných zařízení používal kartu zasunutou ve slotu, a odpovídající zabudovaná periferie, která adresy pro tento slot normálně používá, se zablokuje.

SD Smart Drive funguje báječně.
SmartPort je sice relativně pomalý, neboť je to komunikace nějakým sériovým protokolem či co, rychlost SmartPort harddisku se moc neliší od rychlosti komunikace s disketou nebo s AppleShare serverem na LocalTalk síti, ale vzhledem k malé velikosti přenášených dat to není nijak výrazně znát a při zkušebním hraní Wolfensteina 3D to fungovalo normálně.

Rozšíření, zapojené přímo do slotu počítače, bez zprostředkování SmartPortem, by bylo o něco rychlejší.

Pokud to musíte vědět, tak by jistě soupeřil korejský SD Disk II emulator (ten má dokonce bluetooth!) s CFFA-3000.

S tím, že SD Disk II emulator se ovládá stejně, jako SD Smart Drive ovladačem s displejem, případně přes terminál připojený na USB nebo bluetooth, a bezproblémově prohazuje image za běhu počítače, zatímco CFFA-3000 se ovládá spuštěním manageru po resetu stroje, za běhu pak přepínačem, který přepíná v manažeru předvolené image (na Apple II GS je pak možnost přerušit běh programu a skočit do menu, tato možnost ale na ostatních strojích není).

Zřejmě nejrychlejší dostupnou diskovou periferií pro Apple II GS je pak IDE řadič MicroDrive Turbo (použitelný i u Apple //e).

Rozdíl mezi SD Smart Drive a SD Disk II emulator je jednoduchý – SD Smart Drive se připojuje k externímu portu u Apple //e, //c nebo II GS, zatímco SD Disk II emulator je zařízení uvnitř ve slotu počítače //e nebo II GS (//c nemá sloty).