Bytefest 2018. Jaký byl?
Bytefest je každoroční pražské setkání uživatelů historických počítačů.
Případně jiných příznivců této techniky.
Jaký tedy byl?
Jako každoročně, dobrý, ba ještě lepší.
Organizátorům i jejich pomahačům budiž velký dík.
Domněnka, že se stihnu na Bytefest připravit, případně věnovat půlden výrobě internetových modemů nebo VR brýlí, vzala zasvé.
Ale to nevadí, nadcházející program mi to bohatě vynahradil.
Na počátku Bytefestu jsem se sešel s významnými osobnostmi scény a natočili jsme nový VideoCast Hexadecimálního Doupěte.
Určitě nápaditější, zajímavější, dynamičtějčí a lepší, než ty předchozí.
Pokud si všimnete, ve většině úspěšných video show vystupují protagonisté dva, kteří rozpráví mezi sebou i s pro ně neviditelným divákem. A je to zajímavější, než trapné monology uspávačů hadů.
I když se najdou jedinci, kteří nenudí ani v jednotném čísle, jako je třeba Logoutův el-Kást.
A když už jsme v té ntáčecí zábvě byli, shlédli jsme na jdné méně obvyklé platformě skoro nové megademo Don’t mess with Texas.
Nebudu vyjmenovávat všechny přednášky, které se na Bytefestu odehrály, ani zajímavé hosty, kteří vystoupili, ani publikovat haldu fotografií starých strojů či starých lidí kolem nich.
Přesto se objevila sposta zajímavých věcí, které by si zasloužily pozornost a zmínku, i když se jistě nedostane na všechny.
Ve stejné době probíhal v Berlíně jejich Vintage Computer Festival, na kterém Oscar Vermeulen předváděl svoje kity PiDP-8 a nový PiDP-11.
Abychom byli světoví, případně alespoň berlínští, měli jsme na Bytefestu PiDP taky.
Dále jsem měl s sebou Oric Atmos, který jsem krátce předvedl.
Díky moderní periferii Cumulus, kterou znáte z mého videa, se nemuselo čekat na nahrávání z kazeťáku a bylo možné předvést i pár novodobých diskových her a dem.
Někteří byli existencí pro ně dosud neznámého počítače překvapeni.
Takže ještě jednou děkuji za zapůjčení tohoto kusu!
Jisté pozornosti se dostalo i VR64 brýlím.
Sice se nezdálo, že by si je chtěli všichni koupit, ba pro ně něco vytvořit, ale (skoro) všem se nová dimenze v pohledu do herního světa líbila.
RM-Team opět pozdvihl vlajku československých počítačů a po spoustě software pro PMD-85 vznikl pro málo používaný, ale zajímavě sestavený počítač PP-01 moderní úložný systém pracující se SD kartou.
Oficiální oznámení s popisem zařízení přímo od autorů bude jistě brzy následovat.
Netradičně byl oznámen nový FLop magazín pro Atari a nové hry.
Sharpisté ohromovali japonským umem zhmotněným v SuperMZ počítači Sharp MZ-2500.
K vidění byla i zcela nová platforma, BASIC Engine, což je počítač poměrně moderních grafických a zvukových možností, určený pro jednoduchou tvorbu pěkně a moderně vypadajících her v Basicu, kterým je vybaven.
Šťastný majitel „gumácké“ verze francouzského Thomsonu MO5 ukázal moderní periferii SDDrive s předvedením barevného Bad Apple videa přehrávaného ze SD karty.
Podobná videa přehrávaná z cartridge běhala i na osmibitovém Atari.
Při pohledu z dálky nebylo poznat, že ten Doom se nedá hrát a je jenom ke koukání.
Herní konzole se představily v širové škále, včetně raritního „českého“ klonu PC-Engine, skutečného PC-Engine Core II, Videopacu a nechyběl ani originální automatový Atari Pong!
Nechybělo SAPI-1 s pozoruhodností – Mikro Kazetovým Operačnm Systémem v disketové verzi.
Bylo možno pozorovat skutečnou činnost i těch výkonnějších grafických stanic od SGI.
Řeč přišla i na moje internetové modemy pro mnohobitové Atari (a Acorn Archimedes), divil jsem se, jak málo se o nich ví, i když přitom všechno bylo v jednom mém videu!
A po příchodu domů jsem zjistil, že to video vlastně nikdo neviděl!
Protože ho YouTube nedokázalo nějak zpracovat a já se kdysi rozhodl, že nebudu hledat, v čem je chyba, ale natočím video nové, mnohem lepší a pro engine YouTubu mnohem stravitelnější, což se jaksi nestalo.
A co na Bytefestu viděl třeba Logout, se dočtete a odkaz na pár fotek najdete ZDE.
A další fota se jistě časem objeví ZDE.