VideoCast: cartridge u Sordu m5 a Sord MultiCart II

Sord m5 je jeden z malých japonských počítačů z 80. let.

Už jsem jej několikrát předváděl či o něm psal.

Japonci, narozdíl od Evropy, zvláště u nás, kde jsme si hráli na vědeckotechnickou revoluci, dojivost krav a šířili software na pirátských kazetách, si přiznali, že osmibity mají hlavně na hraní.

Přizpůsobili tomu výrobu i design počítačů a vytvářeli cosi jako herní konzoli s klávesnicí, ke které byl Basic přiložen jako jedna z možných her.

A hlavním médiem pro šíření software, podobně jako na konzolích, byly tedy cartridge.

Pro chudou Evropu to bylo médium drahé, pro počítače Sord vyrobené pro nás v Irsku se cartridge s hrami skoro nedovezly, jen ty vědeckotechnicko-revoluční s Basicem, ale v Británii se cartridge s evropskými verzemi her prodávaly.

V počítači je sice místo na desce pro ROM s Basicem-I, ale neosazovala se.

Vlastně standardní Sord (bez úpravy) nejde bez zasunuté cartridge ani zapnout.

Dnes už se dají sehnat i japonské verze her, některé z nich ale v PAL počítačích mívají problém s inicializací videočipu pro NTCS a nezobrazují pak obraz.

Poctiví Japonci číslovali nejenom hry vydané u nich (Takara), ale i hry vydávané pak pro Evropu (GRC), a to ve dvou řadách – zdá se, že dodatečně pak vydali řadu číslovanou na začátku písmenem B (B1 Fruit Search, B2 Dragon Attack).

Čísla japonské a evropské sady si neodpovídají – například Tank Battalion je v GRC číslování jednička, ale u Takary dvojka.

Naštěstí není už potřeba shánět originální cartridge, kterých bylo vydáno poměrně dost.

Sbírku cartridgí lze nahradit jedinou, Sord Multicart II (jde o následovníka původní MultiCart).

Existuje v několika verzích firmware a obsahu, dokonce je možné naplnit ji obsahem, který na oficiálních cartridgích nikdy nevyšel.

Nese i 32 KiO RAM a přidává tak vlastně i rozšíření paměti.

MultiCart obsahuje menu, některé věci šlo v jistých verzích spouštět i pomocí klávesových zkratek nebo kláves držených při startu.

Obsahuje jak různé verze Basicu, tak i zhruba oba dva uživatelské programy, které Japonci vydali.

(Československé programy distribuované původně hlavně na kazetách či později i disketách, tedy nikoli na cartridgích, nejsou na MultiCart k dispozici.)

Ale abych dlouho nezdržoval, podívejte se raději na hýbající se obrázky.

Video najdete TADY.